PRIŠTINA - Nova Vlada Kosova, na čijem je čelu premijer Avdulah Hoti, prema političkim analitičarima na Kosovu će se suočiti sa velikim pritiskom i izazovima, kako u unutrašnjoj, tako i u spoljnoj politici.
Analitičari veruju da će zbog krhkosti brojeva u skupštini i sastava koalicije biti pod stalnim pritiskom.
Nova vlada na Kosovu je vladajuća koalicija između Demokratskog saveza Kosova, Alijanse za budućnost Kosova, Socijaldemokratske inicijative, Srpske liste i stranaka iz drugih zajednica.
Analitičar političkih pitanja Fisnik Haljimi rekao je za Radio Slobodna Evropa da vlada Hoti neće moći da izdrži politički pritisak opozicije, ali i druge izazove sa kojima se suočava Kosovo.
"Ova vlada ne može da se suoči sa bilo kakvim pritiskom zbog krhkosti brojeva. U stvari, ova vlada u svakom trenutku može biti ugrožena od strane pojedinaca koji dolaze iz najmanje osam različitih političkih partija, i albanskih i srpskih, i drugih manjina“, rekao je Haljimi.
Uloga nove vlade u razgovorima sa Srbijom
Prema analitičarima, najhitnije pitanje u vezi sa spoljnom politikom je dijalog sa Srbijom i postizanje sveobuhvatnog i pravno obavezujućeg sporazuma.
S tim u vezi, Haljimi je rekao da vlada neće moći da preduzme bilo kakvu akciju, jer će se, prema njegovim rečima, ovim problemom baviti predsednik Kosova, Hašim Tači.
"Što se dijaloga tiče, ova vlada neće i neće imati nijednu ulogu u ovom procesu. Ako postoji scenario za postizanje sporazuma (Kosovo-Srbija), predsednik će pregovarati o tom sporazumu, a Skupština će ga izglasati", rekao je Haljimi.
Jeta Krasnići, analitičarka iz Demokratskog instituta Kosova, rekla je za Radio Slobodna Evropa da će se pored izazova u oblasti pandemije, političkog dijaloga između Kosova i Srbije, vlada Hoti suočiti i sa velikim pritiskom opozicije u Skupštini Kosova.
Drugi politički analitičar, Aljbert Krasnići, rekao je za Radio Slobodna Evropa da je premijer Hoti preuzeo vlast u vrlo osjetljivom trenutku, posebno što se tiče unutrašnjeg aspekta.