Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Udruženje novinara (UNS) najoštrije su osudili pretnje smrću i nasiljem upućene novinaru Igoru Veliću iz Bora putem društvenih mreža, ističući da nadležne institucije treba hitno da reaguju i sankcionišu odgovorne.
Pretnje su, kako navode NUNS i UNS, upućene 17. januara sa naloga CarDusanNajveci na društvenoj mreži X, i sadržale su uvrede i eksplicitne pozive na ubistvo.
Pored toga, pretnja je upućena i putem Fejsbuk stranice Borani se pitaju, od strane korisnika naloga Mirko Djekanovic.
NUNS: Od suštinske je važnosti da nadležne institucije bez odlaganja počnu da rade svoj posao
U saopštenju NUNS-a najpre se navodi da ove pretnje predstavljaju ozbiljnu opasnost i da mogu prerasti u stvarno nasilje, posebno imajući u vidu da su eksplicitni pozivi na ubistvo uključeni u poruke.
Takođe se podseća da je Igor Velić prošle godine već bio meta pretnji zbog kritičkog izveštavanja o događajima u Borskom okrugu.
NUNS zahteva od Ministarstva unutrašnjih poslova i nadležnog tužilaštva da bez odlaganja identifikuju osobe koje stoje iza navedenih naloga i sprovedu postupak u skladu sa zakonom. Udruženje upozorava da izostanak brze reakcije institucija može imati ozbiljne posledice, te ističe da nekažnjivost značajno doprinosi stvaranju atmosfere nasilja i pretnji.
„Od suštinske je važnosti da nadležne institucije bez odlaganja počnu da rade svoj posao, da efikasno postupaju i dosledno kažnjavaju počinioce“, navodi NUNS u saopštenju.
UNS: Nadležni da ove pretnje shvate ozbiljno i kazne odgovorne
UNS je, takođe, osudio pretnje upućene Veliću. Kako su istakli u svom saopštenju, Velić je za UNS kazao da su pretnje prijavljene MUP-u u Boru i Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal (VTK).
Takođe, on je istakao da ovo nije prvi put da dobija pretnje. Prethodno je, naveo je, i u julu prijavio pretnje smrću.
„Pisali su mi tada da sam mudžahedin, zbog fizičkog izgleda, i naveli da me, kao takvog, treba zaklati ko stigne. Ove pretnje sam odmah prijavio policijskoj upravi u Boru, a tužilaštvo iz Bora je to prosledilo Tužilaštvu za VTK tek 6. avgusta. Do danas me niko nije zvao tim povodom i ne znam da li je uopšte pokrenut postupak“, naveo je on za UNS.
UNS je pozvao nadležne da ove pretnje shvate ozbiljno i da pronađu i kazne odgovorne.








