Scene nasilja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, kada je policija tukla i izbacila studente koji su blokirali rad te institucije u znak podrške profesorki Jeleni Kleut koja je otpuštena, zgrozili su javnost u Srbiji. Policijom u tom gradu, od prošle godine, rukovodi Nevenko Marić, koji je široj javnosti poznat jer je osuđivan za mobing, a pominjao se i u Skaj porukama klana Belivuk.
Nakon jučerašnjih scena nasilja nad studentima u Novom Sadu, javnost s pravom postavlja pitanje ko rukovodi Policijskom upravom Novi Sad i ko je naložio intervenciju službenika MUP. Nije prvi put da pripadnici ove uprave prekoračuju svoja ovlašćenja, upotrebljavaju prekomernu silu, ali krše i autonomiju univerziteta.
Od početka studentskih protesta, ovakve scene su česte.
Na čelu Policijske uprave Novi Sad nalazi se Nevenko Marić, koji je na tu funkciju postavljen prošle godine i odranije je poznat javnosti.
Osuđen za mobing
Marićevo ime je srpska javnost imala priliku da čuje više puta, povezivan je sa nekoliko afera, a osuđen je za mobing, zajedno sa kolegom Draganom Timotijevićem, nad penzionisanim inspektorom policije Predragom Simonovićem, koji je u to vreme istraživao ubistva novinara.
Marića su takođe pominjali i istraživački medijil. Tako je KRIK objavio audio snimak na kom žandarm Nenad Vučković, koji je više puta dovođen u vezu sa podzemljem, razgovara o kriminalim aktivnostima sa članovima grupe pokojnog Aleksandra Stankovića, zvanog Sale Mutavi, čije ubistvo do danas nije rasvetljeno. KRIK je u sklopu ove priče objavio i službenu belešku u kojoj Nenad Vučković izjavljuje da je bio na mestu ubistva i da je on uzeo telefone Saleta Mutavog, a zatim ih uništio. Ovu službenu belešku potpisao je lično Nevenko Marić, koji je kasnije napredovao na mesto pomoćnika načelnika UKP-a, pisao je pomenuti portal ranije.
Ime Nevenka Marića, kao i ime njegovog kolege Gorana Papića, pominje se i u dva krivična postupka u kojima se policajci dovode u vezu sa kriminalcima, o čemu je Insajder ranije pisao. Marić je svedok u oba postupka.
U postupku u kome je Goran Papić pravosnažno osuđen za vraćanje automobila Marku Miljkoviću koji je kao pripadnik Belivukovog klana sada u zatvoru, Nevenko Marić je svedočio da je policajcima, ali i Miljkoviću, prenosio naređenja i informacije Gorana Papića.
Miljković je međutim upravo Marića označio kao inspektora koji mu je vratio automobil.
„Pominjao sam i ranije inspektora Nevenka Marića, koji mi je u aprilu 2020. oduzeo, pa vratio blindirano vozilo. Tada je Stefanović bio ministar policije, ali mi je vozilo vratio inspektor Marić, i to po nalogu Aleksandra Vulina“.
Zamenica načenik PU Novi Sad je Marina Jovanović.
Pretukao autustičnog mladića
Za rad kriminalističke policije zadužen je Slobodan Drmanac, načelnik Odeljenja kriminalističke policije PU Novi Sad. Drmanac je, takođe, poznat široj javnosti.
Kako je Nova.rs pisala, policijski službenici iz Novog Sada Slobodan Drmanac i Goran Radonjić su 2017. godine pretukli aktivistu Gorana Uroševića. Njega su Drmanac i Radonjić tukli prvo ispred zgrade, potom uvukli u zgradu policije, tukli lisicama dok se nije onesvestio, pa čak i nakon toga. Zbog toga su i osuđeni ali, umesto da odgovaraju za to, policajci su napredovali.
Sa druge strane Drmanac se „proslavio“ u javnosti kada je 2020. godine, tokom demonstracija u Novom Sadu, greškom, krvnički pretukao autističnog mladića.
Malbaša u zgradi Filozofskog
Na lokalnom nivou, posebno u zoni Petrovaradina gde je takođe bilo policijskog prisustva, odgovornost snosi Milan Malbaša, komandir Policijske ispostave Petrovaradin, koji rukovodi policijskim snagama u tom delu grada.
Široj javnosti je poznat i po intervenciji u Bačkom Petrovcu prošle godine, kada su pristalice Srpske napredne stranke (SNS) napale građane.
Većina njih, poput Malbaše i Marića, usnimljeni su juče u zgradi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.








