Izvor: Kallxo (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; jučerašnje izdanje)
Zamenica predsednika Skupštine opštine Severna Mitrovica, Aida Ferati-Doli, oštro je kritikovala predsednika Milana Radojevića tokom sednice Skupštine opštine održane 30. januara 2026. godine, tvrdeći da se smenjuju službenici albanske nacionalnosti sa svojih pozicija u opštini. Ferati-Doli je ovo okarakterisala kao „etničku diskriminaciju“.
„U najradikalnijoj formi ste razrešili rukovodioce sektora bez ikakvog obrazloženja, samo zato što su Albanci. Ono što se dogodilo mene, kao predstavnicu zajednica, veoma plaši, pa vas upozoravam da budete oprezni jer ste proceduralno prekršili pravila. Preporučujem svima koji su pogođeni ovom procedurom da se obrate sudovima, jer će ih dobiti jedan po jedan“, izjavila je ona.
Zamenica predsednika je naglasila da je ovaj postupak u suprotnosti sa obećanjima predsednika o multietničkoj opštini:
„Kada ste polagali zakletvu, rekli ste da ste predsednik multietničke opštine i da ćete se starati o svakoj zajednici da živi na najbolji mogući način i da se brinete o njihovoj dobrobiti. Ono što se sada dešava je kriminal“, istakla je Ferati-Doli.
Na pitanje zamenice predsednika „da li biste isto postupili da je reč o Srbinu“, predsednik Radojević je odgovorio da je dovoljno prošetati hodnicima opštine da bi se videlo kakav je sastav zaposlenih:
„Odluke koje danas sprovodimo jednostavno odražavaju ono što je ranija skupština donela, ali se pokazalo da te odluke nisu poštovane i nisu sprovedene u skladu sa zakonom. Svi, poštovani odbornici, kada izađete iz ove sale, možete slobodno prošetati hodnicima opštine i videti koliko je Srba zaposleno i koliko je učinjeno da se poboljša položaj Srba i koliko je trebalo da Srbi budu prisutni u ovoj opštini“, rekao je Radojević.
Tokom sednice Skupštine u petak, odbornici su svečano položili zakletvu, formiran je Odbor za zajednice, ukinut je prethodni zaključak o imenovanju ulica i doneta je odluka o povlačenju iz Asocijacije opština Kosova.
Kallxo je izvestio da dvojica bivših službenika opštine Zvečan iz albanske zajednice tvrde da im je ugovor o radu neosnovano raskinut od strane nove izvršne vlasti na čelu sa Dragišom Milovićem. U julu prethodne godine, oni su potpisali ugovor na neodređeno vreme, po rešenju bivšeg predsednika Iljira Pecija.
Ugovor im je raskinut 10. januara ove godine, posle šest meseci. U dokumentu do kog je Kallxo došao navodi se da je razlog smene to što tokom probnog rada nisu pohađali obavezne obuke, budžet opštine nema dovoljno sredstava za administrativne asistente i ne postoji izveštaj o oceni i rezultatima rada.
Novi predsednici četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova, zajedno sa odbornicima ovih opština, položili su zakletvu 5. decembra 2025. godine.








