Nakon što je danas gradonačelniku Nikšića Marku Kovačeviću zabranjen ulazak na Kosovo, isto se dogodilo i načelniku opštine Pelagićevo u Republici Srpskoj Slavku Tešiću, koji je trebalo da prisustvuje obeležavanju Vidovdana u Gračanici. Za razliku od Kovačevića koji je na Kosovo nameravao da uđe preko Brnjaka, Tešiću se to dogodilo na Merdaru.
Kako je javila Radio televizija Republike Srpske, Tešić tvrdi da mu na administrativnom prelazu Merdare nije saopšten razlog zbog kojeg mu je zabranjen ulazak, dok je ostatku delegacije dozvoljeno da nastavi put.
Tešić je za novinsku agenciju Srna potvrdio da je danas vraćen sa administrativnog prelaza Merdare, gde mu je, kako navodi, saopšteno da ne može da uđe na Kosovo.
„Ovo je treći put da dolazim na Kosovo i Metohiju. Predali smo dokumenta, kao i obično, a nakon desetak minuta službenik u uniformi izašao je i pozvao me unutra kako bi mi saopštio da ne mogu da uđem na teritoriju Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, iz, kako je rekao, njemu nepoznatih razloga“, rekao je Tešić.
Dodao je da tokom prethodnih dolazaka nije imao nikakvih problema prilikom ulaska na Kosovo.
Sa njim su putovali direktor Turističke organizacije Pelagićeva, njegov saradnik i vozač, kojima je, prema njegovim rečima, ulazak na Kosovo dozvoljen.
Tešić je trebalo da prisustvuje obeležavanju Vidovdana u Gračanici.
Drugi slučaj tokom dana
Ovo je drugi slučaj zabrane ulaska jednom zvaničniku iz regiona tokom dana.
Ranije danas ulazak na Kosovo zabranjen je i gradonačelniku Nikšića i potpredsedniku Nove srpske demokratije Marku Kovačeviću, koji je, prema navodima njegove stranke, putovao kako bi prisustvovao Vidovdanskom parastosu na Gazimestanu.
Nova srpska demokratija saopštila je da je zabrana „još jedna potvrda antisrpske politike“ kosovskih vlasti, ocenjujući da su tim potezom povređena i verska prava Kovačevića.
KoSSev je ranije danas uputio upit kosovskim institucijama sa zahtevom da potvrde zabranu ulaska Marku Kovačeviću i navedu razloge za takvu odluku. Do objavljivanja ove vesti odgovor nije stigao. Za sada nema zvanične potvrde ni povodom slučaja Slavka Tešića.








