Nakon što je jutros saopšteno da su u Severnoj Mitrovici uhapšena trojica muškaraca zbog sumnje da su falsifikovanim dokumentima pokušali da pribave ovlašćenje za prodaju tuđih parcela, Osnovno tužilaštvo u Mitrovici i Kosovska policija večeras su objavili nove detalje istrage. Kako navode, osumnjičeni su pokušali da pribave notarsku dokumentaciju radi nezakonitog otuđenja čak 21 nekretnine, a tokom pretresa pronađena je veća količina vlasničke i druge dokumentacije na imena različitih osoba.
Jutrošnje policijsko saopštenje govorilo je o pokušaju pribavljanja ovlašćenja za prodaju više parcela korišćenjem falsifikovanih dokumenata. U zajedničkom saopštenju Osnovnog tužilaštva u Mitrovici i Kosovske policije sada se navodi da je cilj osumnjičenih bio nezakonito raspolaganje sa ukupno 21 nepokretnošću.
Prema dosadašnjim rezultatima istrage, postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni, koristeći falsifikovanu ličnu ispravu i prateću dokumentaciju, pokušali da pribave overeno notarsko punomoćje koje bi im omogućilo prodaju nekretnina registrovanih na ime druge osobe, bez njenog znanja i saglasnosti.
Kako navode istražni organi, falsifikovani dokument sadržao je lične podatke stvarnog vlasnika, ali fotografiju druge osobe, koja je trebalo da se kod notara predstavi lažnim identitetom i potpiše odgovarajuće punomoćje.
Pokušaj je, dodaju, sprečen pre nego što je notarski postupak okončan, nakon što su tokom provere dokumentacije uočene nepravilnosti u identifikacionim podacima i posumnjalo se u autentičnost dostavljenih isprava.
Trojica osumnjičenih su uhapšena i saslušana, a po nalogu državnog tužioca određeno im je zadržavanje do 48 sati.
Tokom pretresa zaplenjeni su dokumentacija, elektronski uređaji, jedno vozilo i drugi predmeti koji bi mogli poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku.
Tužilaštvo otkriva i da je tokom pretresa imovine jednog od osumnjičenih pronađena veća količina vlasničke dokumentacije, dokumenata iz matičnih evidencija, kopija ličnih isprava, ugovora i druge dokumentacije koja glasi na imena različitih osoba. Poreklo, autentičnost i namena tih dokumenata biće predmet dalje istrage.
Osnovno tužilaštvo u Mitrovici i Kosovska policija poručili su da će nastaviti istragu krivičnih dela protiv imovine, falsifikovanja isprava i zloupotrebe administrativnih i notarskih procedura, sa ciljem zaštite imovine građana od nezakonitog otuđenja.
Falsifikovaje imovinskih papira i prisvajanje tuđe imovine na Kosovu nisu retkost.








