„Srbija u svojoj istoriji nije videla ovakav protektorat nasilja, nedoličnog ponašanja, neznanja i nedostatka morala od strane sistema pretočenog u kamp u samom centru njene prestonice“, poručuju studenti u blokadi. Pozvali su studente 2.0 da napuste „Ćacilend“ jer su im zahtevi formalno ispunjeni, a MUP da ukloni kamp, ali i plato ispred Narodne skupštine.
Već više od četiri meseca Studenti 2.0, poznatiji kao Ćaci i građani koji ih podržavaju, kampuju u Pionirskom parku.
„Tokom protekla 4 meseca Pionirski park promenio je svoj lik. Od zaštićenog spomenika prirode i parka kojim su Beograđani rado i redovno šetali, zajedno sa svojom decom i kućnim ljubimcima, postao je ruglo grada, mesto na kome se okupljaju pripadnici kriminalnih organizacija i nasilnici. Postao je moralno smetlište, ali i smetlište u svakom smislu te reči“, poručuju studenti u blokadi.
Kažu i da je na teritoriju parka unošeno oružje, kao i da su izazivani neredi pred, ali i na dan velikog protesta u Beogradu 15. marta.
„Stanovnici parka, predvođeni Studentima 2.0 nebrojeno puta, bez saosećanja i srama, prekidali su šesnaestominutno odavanje pošte stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, na različite načine, bacanjem pirotehničkih sredstava, kamenica, puštanjem glasne muzike i dobacivanjem“, dodaju studenti.
Naglašaju da su stanovnici Ćacilenda pokazali svoje pravo lice fizičkim, ali i verbalnim napadima na novinare i druge posetioce parka.
Kao studenti lažno su se predstavljali mnogi građani, stanovnici kampa, pokazujući prazne, lažne, indekse
Ćacilend se u međuvremenu proširio na površinu ispred Narodne skupštine.
„Posle tromesečnog uskraćivanja prava građanima na slobodu kretanja kroz Pionirski park, a nakon skupa novoosnovanog i još uvek bezimenog pokreta predsednika Republike Srbije ispred Doma Narodne skupštine, njihove pristalice, organizovano dovožene autobusima iz različitih delova Srbije, ali i plaćeni i ucenjeni građani odlučili su da kamp prošire upravo na tu površinu, time do danas obustavljajući saobraćaj u delu Bulevara kralja Aleksandra i pristupne ulice Trgu Nikole Pašića“.
Studenti podsećaju i na transparent koji je postavljen na ulazu u kamp sa natpisom “BOLjE ĆACI NEGO NACI” uz isticanje kukastog krsta.
„Pored prethodno navedenih činjenica i mnoge druge potvrđuju samo jedno. Srbija u svojoj istoriji nije videla ovakav protektorat nasilja, nedoličnog ponašanja, neznanja i nedostatka morala od strane sistema pretočenog u kamp u samom centru njene prestonice“, zaključuju studenti u blokadi.
Zahtevi studenata 2.0
Studenti 2.0 pri osnivanju kampa ili te “sabora”, kako ga je njegov vođa Miloš Pavlović tada nazvao, ispostavili su više zahteva.
Zahtevi se odnose na izradu plana za nadoknadu i početak nastave, uspostavljanje redovnog obrazovanja, da ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović podnese ostavku, povratak đaka i nastavnika u školske klupe, Tu je i zahtev koji se odnosi na povoljnosti pri studiranju, poput smanjenje uslova upisa na budžet, povećanje broja ispitnih rokova…
Napustite park
Studenti u blokadi tvrde da su svi zahtevi formalno ispunjeni.
„Uzevši u obzir promenu okolnosti i izjavu Miloša Pavlovića, neformalnog vođe kampa, o ‘pobedi’ i njegovom povratku na fakultet, sa sigurnošću se može reći da su zahtevi Studenata 2.0 formalno ispunjeni, što se za zahteve studenata, đaka i radnika koji se više od 8 meseci bore za demokratsko društvo i institucije koje funkcionišu ne može reći“, navode studenti u blokadi.
Pozvali su studente 2.0 da se povuku iz Pionirskog parka.
„Nakon višemesečnog tolerisanja, pozivamo njih, njihove pristalice i sve ostale građane koji i danas okupiraju Pionirski park i okolne ulice, da se odatle povuku, a nakon ispunjenja njihovih zahteva ispostavljenih 5. marta 2025. godine“.
Uputili su zahtev i Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
„Kako je Ministarstvo unutrašnjih poslova pokazalo odlučnost u razbijanju svake vrste barikada i ometanja javnog saobraćaja, pozivamo ih da uz adekvatnu organizaciju posebnih jednica policije i tehnike, pristupe uklanjanju ovog nezakonitog kampa koji remeti neometani protok vozila i ljudi platoom ispred Doma Narodne skupštine“.








