Potpredsednik Srbija centra i nekadašnji član Saveta REM Slobodan Cvejić pozvao je administraciju Evropske unije u Briselu da prestane da se ponaša kao da se u Srbiji ne krše osnovna načela na kojim počiva ta organizacija i da otvoreno osudi pritisak na TV N1 i Nova S.
Cvejić je u pisanoj izjavi naveo da nastavak "izigravanja" demokratske procedure oko izbora novih članova Saveta REM nema nikakvog smisla ni za samu EU, jer bez slobodnih i profesionalnih medija ni REM nema smisla, a nema ni države koja može da bude članica EU.
On je ukazao da će zbog tog privida i zatvaranja očiju pred puzajućom diktaturom u zemlji, u kojoj predsednik namešta smenu rukovodstva kompanije Junajted medija kako bi zatvorio jedine masovnije izvore profesionalnog informisanja, šteta za EU biti proporcionalna koristi koju ima Aleksandar Vučić.
"Dok se srušena Vučićeva stabilokratija klati na dva končića, a to su brutalna sila koju koristi da zastraši pobunjeni narod i medijski mrak kojim manipuliše građanima, Srbija ostaje na jednom i po stubu od četiri - Kini i Rusiji", rekao je Cvejić i naglasio da je zbog toga važno da stav EU oko skandaloznog pritiska na Junated mediju bude nedvosmislen.
"Savet REM i medijski zakoni ne služe ničemu ukoliko se dozvoli da se sprovede Vučićeva zamisao da kupi postepeno gašenje ili promenu uređivačke politike TV N1 i TV Nova S", kazao je Cvejić
Prema njegovim rečima, to znaju i u Briselu i zato nije dovoljno da objavljuju saopštenja u kojima se kaže da "sa zabrinutošću posmatraju razvoj situacije".
"Zna se da od Vučića samo može da se očekuje dodatno nasilje. Ako mu se to dozvoli Srbija će se ponovo progurati na vrh liste kriznih područja, što političarima u EU nikako ne odgovara", rekao je Cvejić.








