Izvor: Koha (Tekst je preveden sa albanskog;Jučerašnje izdanje)
Evropska unija izrazila je žaljenje zbog neuspeha političkih partija na Kosovu da prevaziđu politički zastoj, uključujući i neuspeh da se ratifikuje Plan reformi i rasta, koji bi Kosovu doneo do 882 miliona evra. Ovo je rekao portparol Evropske komisije, odgovarajući na pitanja o mogućim posledicama koje bi Kosovo moglo imati zbog kašnjenja u primanju uplata iz Plana rasta za Zapadni Balkan, iz kojeg bi Kosovo moglo da dobije do 882 miliona evra.
„EU je upoznata sa razvojem događaja od srede u Skupštini Kosova i izražava žaljenje zbog neuspeha političkih partija, koje nisu uspele da prevaziđu dugotrajnu političku blokadu nakon parlamentarnih izbora iz februara 2025. godine“, navodi se u odgovoru.
„Takođe je za žaljenje što se političke partije do sada nisu uspele usaglasiti o ključnim pitanjima, uključujući ratifikaciju Plana reformi i rasta, čak ni nakon što je prošle nedelje potpisan sporazum o zajmu između Kosova i Evropske komisije.“
Prema saznanjima Kohe, prošle nedelje potpisan je „Sporazum o zajmu“ između Evropske komisije i Kosova, a potpisao ga je jedan zvaničnik ministarstva koji nije poslanik Skupštine Kosova. Nakon tog potpisivanja, jedina prepreka za izvršenje uplata je ratifikacija u Skupštini Kosova. Kako je Skupština sada raspuštena, Kosovo neće imati mogućnost nekoliko meseci da ratifikuje sporazum, čime ozbiljno rizikuje gubitak dela sredstava.
Evropska komisija izrazila je zabrinutost i zbog situacije u javnom servisu RTK, koja je direktna posledica institucionalne blokade. „Ključno je za jednog potencijalnog kandidata za EU da obezbedi stabilno i adekvatno finansiranje javnog servisa“, navodi se dalje.
Portparol ponavlja spremnost EU da pomogne Kosovu na njegovom evropskom putu, ali zahteva da Kosovo izgradi svoje kapacitete za delovanje i da se vrati reformama povezanim sa evropskim integracijama.
Što se tiče mogućnosti gubitka dela sredstava iz Plana rasta za Zapadni Balkan, Komisija ponavlja da bez ratifikacije u Skupštini Kosovo neće moći da podnosi zahteve za izvršenje uplata iz ovog paketa.
„Kosovo je bilo među prvim partnerima sa Zapadnog Balkana koji je usvojio reformsku agendu koju je EU zahtevala prema Planu rasta, koji je Komisija odobrila u oktobru 2024. godine. Zato Kosovo i dalje ostaje kvalifikovano za sredstva do 882 miliona evra iz Plana rasta. Ovo ostaje uslovljeno stupanjem na snagu sporazuma vezanih za Instrument za reforme i rast, kao i ostalim uslovima za isplate“, navodi se u odgovoru Evropske komisije.
Na kraju odgovora konstatuje se: „Zbog kašnjenja u formiranju institucija, sporazumi vezani za Instrument za reforme i rast nisu stupili na snagu. Bez ratifikacije sporazuma, Kosovo ne može da podnosi zahteve za izvršenje uplata iz Plana rasta i reformi“, saopštila je Evropska komisija.
Evropska komisija podseća da su sredstva iz ovog paketa vremenski ograničena i odnose se na period od 2024. do 2027. godine, te da je u interesu Kosova i njegovih građana da što pre izvrši ratifikaciju i iskoristi sredstva koja su na raspolaganju.
Prema čestim upozorenjima EU, sredstva koja Kosovo ne iskoristi na vreme — a rok za neka od njih ističe već sledeće godine — biće preusmerena na druge zemlje regiona koje ispune uslove.








