Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog, naslov je adaptiran — jučerašnje izdanje)
Vrhovni sud je putem pojašnjenja saopštio da je sprovođenje odluke o oslobađanju pojedinih kategorija penzionera od obaveze da dokazuju da su živi odgovornost izvršnih institucija.
Mesec dana ranije, Vrhovni sud je odlučio da su pojedini stavovi uputstva o javljanju penzionera nadležnim organima radi dokazivanja da su živi u suprotnosti sa Zakonom o državnim penzijskim šemama. Odlukom Vrhovnog suda određene kategorije penzionera oslobođene su ove obaveze, dok obaveza javljanja na svakih šest meseci ostaje na snazi za korisnike osnovne starosne penzije i one koji primaju prevremenu penziju.
Dana 16. januara, Koha je izvestila da su, uprkos odluci Vrhovnog suda, svi penzioneri bili obavezni da dokazuju da su živi. Tri dana kasnije, 19. januara, Ministarstvo finansija, rada i transfera saopštilo je da ova obaveza ne važi za sve penzionere, već samo za dve kategorije.
Vrhovni sud je u utorak saopštio da je presuda dostavljena strankama u postupku i da je nakon objavljivanja u Službenom glasniku stekla punu pravnu snagu.
„Vrhovni sud naglašava da je u potpunosti ispunio svoj deo odgovornosti, dok odgovornost za sprovođenje ove presude leži na izvršnim institucijama, a ne na sudovima. Vrhovni sud nema zakonsku nadležnost da prati ili nadzire sprovođenje sudskih odluka od strane drugih institucija. Sudske odluke su obavezujuće za sprovođenje i svako njihovo nepoštovanje predstavlja kršenje principa vladavine prava. Presuda i odgovarajuće saopštenje objavljeni su i na zvaničnoj internet stranici Vrhovnog suda“, navodi se u pojašnjenju Vrhovnog suda.








