Pre 26 godina na današnji dana u kafiću „Panda“ u Peći ubijena su šestorica i ranjena trojica mladića. Ovaj slučaj i dan danas nema sudski epilog. Roditelje ubijenih oglasili su se pismom, koje je objavio Danas, ukazujući upravo na nedostatak odgovornosti, ali i sa pozivom da se održi sećanje na njihovu decu.
Četrnaestog decembra 2024. godine navršiće se 26. godina zločina bez kazne, koji se dogodio 14. decembra 1998. godine u kafiću „Panda“ u Peći.
Tada su svirepo ubijena šestorica naših sinova: Ivan Obradović, Vukota Gvozdenović, Svetislav Ristić, Dragan Trifović, Zoran Stanojević, učenici Pećke gimnazije „Sveti Sava“, i Ivan Radević student.
Za ovaj strašan zločin niko još nije odgovarao.
Ukazujemo Vam da se kod Tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu od 2016. godine vodi istraga, nažalost za sada bez rezultata. Očigledno postoje viši razlozi koji utiču na neaktivnost Tužilaštva i otežavaju sprovođenje preostalih istražnih radnji.
Zbog pijeteta i istine koje zaslužuju naši ubijeni sinovi, kad još uvek za njih nema pravde, slobodni smo zamoliti Vas, da u dnevnom izdanju Vašeg lista dana 14.12.2024. godine, obavestite Vaše čitaoce o 26. godina zločina bez kazne i time date doprinos da ovaj strašan zločin ne padne u zaborav. Samo tako će naši sinovi nastaviti da žive.
Porodice-roditelji – Gvozdenović Zvonimir, Ristić Ljubomir, Obradović Lazar, Trifović Vojislav, Radević Milena, Stanojević Mirjana
Ninić: Istraga o Pandi tapka u mestu jer Vučić eksploatiše istinu za političke potrebe
Advokat Ivan Ninić, pravni zastupnik porodice nastradalih mladića, kazao je ove nedelje da tužilačka istraga o ovom slučaju tapka u mestu, kako bi se sačuvali pojedinci koji su u kontinuitetu od tada do danas bitni činioci rada službi bezbednosti.
On je agenciji Beta kazao da istragu svojim ponašanjem navodno opstruiše i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, jer, kako je ocenio, i u ovom slučaju neskriveno pretenduje da samo on ima monopol na istinu i da je ekspolatiše za političke potrebe.
Ukazao je i na to da je proteklo više od godinu dana od kada je Tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu predložilo saslušanje Vučića, radi provere njegovih saznanja i „više zbunjujućih izjava“ koje je u vezi s ubistvom u „Pandi“ plasirao u medijima u poslednjih 11 godina.
Šta se desilo u „Pandi“?
Pre 26 godina, 14. decembra 1998, oko 20 časova, dvojica maskiranih napadača otvorila su paljbu iz automatskih pušaka na goste kafića „Panda“, među kojima je najviše bilo pećkih gimnazijalaca.
Ubijeni su Ivan Obradović (15), Zoran Stanojević 18), Vukota Gvozdenović (16), Svetislav Ristić (18), Ivan Radević (24) i Dragan Trifović (18).
Vladimir Lončarević (18) i Mirsad Šabović (34) su teško ranjeni, dok je lakše ranjen Nikola Rajović (18).
Porodice i javnost su do kraja 2013. godine verovali da su zločin počinili albanski teroristi, međutim u to ih je razuverio tadašnji prvi potpredsednik Vlade Srbije i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti Aleksandar Vučić.
Vučić je od 2013. do 2018. godine u nekoliko navrata javno izjavljivao da taj zločin nisu počinili Albanci i da „gotovo zna“ šta se dogodilo kobne noći u tom kafiću.
Kao prvi potpredsednik Vlade Srbije i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti Aleksandar Vučić je 28. decembra 2013. u emisiji „Teška reč“ na TV Pink rekao: „Zločin u ‘Pandi’ nisu počinili Albanci kako smo to do sada verovali, javnost će biti zgrožena kada se bude otkrila istina“.
Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, 11. decembra 2015, Vučić je rekao da je gotovo siguran šta se desilo u kafiću „Panda“.
„Bauljamo u mraku. Gotovo sam siguran šta se desilo u kafiću ‘Panda’, ali nemam dokaza. Nisam siguran da bi naši organi mogli da se ponose onim što su tada uradili“, kazao je Vučić.
Vučić je i 1. novembra 2018. za TV Prva kazao da „imamo saznanja, a naši ograni tragaju za potpunim saznanjima“.
„Radimo sve i mogu da budu uvreni da istinu nećemo kriti. Bilo da je reč o Albancima ili Srbima“, rekao je on.
Nekoliko dana posle zločina, Državna bezbednost je uhapsila i za masakr u „Pandi“ osumnjičila grupu lokalnih Albanaca, ali su oni pušteni iz pritvora zbog nedostatka dokaza.
Istraga o masakru u kafiću „Panda“ pokrenuta je tek u novembru 2015. godine u Tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu.
Do sada je saslušano oko 40 svedoka, ali optužnica nije podignuta. U međuvremenu je postupajući tužilac penzionisan.








