Dan nakon godišnjice tragedije u Novom Sadu, Dijana Hrka majka poginulog Stefana u padu nadstrešnice, stupila je u štrajk glađu ispred Skupštine Srbije, zahtevajući od predsednika Aleksandra Vučića ispunjenje tri uslova. Njena odluka izazvala je talas okupljanja i protesta širom zemlje – od Beograda, Novog Sada, Subotice, Vrbasa, Sremske Mitrovice, a podršku joj pružaju studenti, građani, ali i dijaspora. Ispred Skupštine, gde su se tokom dana i okupljali oni koji je podržavaju, situacija je bila napeta, i na liniji sukoba između građana i onih u Pionirskom parku koji podržavaju vlast. Između njih su policijski kordoni. Vučić građane optužuje za nasilje, a zahvaljuje se „herojima iz Pionirskog“.
Majka poginulog Stefana Hrke započela je danas tačno u 11.52 štrajk glađu, što je i najavila juče na komemoraciji poginulima u padu nadstrešnice. Štrajk je započela ispred Skupštine Srbije, a građani su se tokom čitavog dana okupljali kako bi joj pružili podršku u njenoj odluci.
Oni su, kako su prenosili beogradski mediji, uzvikivali „Dijana“ i pogrdno „Vučiću Šiptare“. U jednom trenutku ispred Skupštine Srbije došlo je pojačanje, odnosno policijska brigada za razbijanje demonstracija. Građani su i dalje uzvikivali, ovoga puta policiji: „Idite na Kosovo“.
Već oko 19 časova, postalo je napeto. Kako je izvestio N1, iz pravca Pionirskog parka odnosno „ćacilenda“ ljudi su se zaleteli ka kordonu policije i počeli da bacaju flaše s vodom ka građanima koji podržavaju Dijanu Hrku.
Istovremeno, puštali su glasno i pevali patriotske pesme.
Hrka je preko megafona poručila policiji da zaustavi nasilje.
Građani su poručivali da ne razumeju zašto je policija okrenuta ka njima, a ne ka onima od kojih problem dolazi.
Građani, ali i ratni vojni veterani su nastavili da se okupljaju u većem broju ispred Skupštine, a iz pravca Pionirskog parka počelo se i gađanjem pirotehničkim sredstvima.
Sa naloga pojedinih visokoškolskih ustanova u blokadi apelovali su na sve da paze na svoju bezbednost i da imaju u vidu „ko je sa druge strane“.
MUP i BIA: Zapaljen šator u Pionirskom parku
Ministarstvo unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativna agencija (BIA) saopštili su večeras da najoštrije osuđuju incidente koji su se dogodili u centru Beograda, u blizini Narodne skupštine Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, organizovana grupa učesnika neprijavljenog skupa u Ulici kneza Miloša napala je građane koji su se nalazili na prijavljenom javnom skupu u Pionirskom parku, bacajući različite predmete i pirotehnička sredstva ka okupljenima.
Tom prilikom je, prema navodima MUP-a i BIA, zapaljen jedan od šatora u kojem su se nalazili ljudi, čime je, kako se navodi, ozbiljno ugrožena njihova bezbednost i postojala realna opasnost od težih posledica.
Policija, koja je obezbeđivala javni red i mir, reagovala je odmah i sprečila dalje nasilje, navodi se u saopštenju. Tokom intervencije jedan policijski službenik je povređen – zadobio je povredu lista noge usled dejstva pirotehničkog sredstva („topovski udar“) i prevezen je u Urgentni centar radi ukazivanja pomoći.
MUP i BIA su pozvali građane da se uzdrže od nasilja, da poštuju zakon i da ne učestvuju u neprijavljenim okupljanjima koja mogu ugroziti živote, bezbednost drugih građana i javnu imovinu.
Vučić pozvao na smirivanje tenzija
U programu Informera uključio se večeras i Aleksandar Vučić i kazao da nije iznenađen onim što vidi.
„Nisam siguran da li ste videli već sve snimke, oni su pokušali da napadnu. Naravno, reč je o kukavicama, oni su došli do ograde, pa se brže bolje razbežali, kada su videli da je odgovor bio spreman. Mnogo je važno da se istakne kakva je njihova namera bila. Koristili su flaše, piksle, baklje sa željom da zapale ljude, ali nije neočekivano…Posle jučerašnjeg debakla u Novom Sadu, dakle višestruko manji broj ljudi od očekivanog, nisu mogli da donesu bilo kakvu pametnu i smislenu odluku, već da napadnu“, kazao je, preneo je Blic.
Pozvao je na mir i smirivanje tenzija, zahvalivši se onima koji su u Pionirskom parku.
„Pionirski park je simbol slobode, želeo bih da se zahvalim i momcima, ženama, ljudima, svima koji su u Pionirskom parku. I želim da kažem da su oni heroji, ne samo danas, već heroji svih ovih meseci. A njih pozivam pre svega da budu uzdržani, da budu mirni. Videli ste večeras da su blokaderima smetale pesme Vidovdan i Tamo daleko. Dakle, važno je samo da pozovemo građane na mir, na uzdržanost. Posebno one koji su i snažniji i jači i veći. Budite ljudi pametniji, pustite, izdržite, neka tuku, i molim vas, pokušajte da ne uzvratite“, kazao je, prenose mediji.
Protesti u Novom Sadu
U Novom Sadu se nekoliko stotina građana okupilo u znak podrške Dijani Hrki.
Studenti i građani blokirali su raskrsnicu u blizini zgrada Pokrajinske vlade i Skupštine grada, nakon čega se oko hiljadu građana uputilo ka prostorijama Srpske napredne stranke uz zvuke sirena, vuvuzela i povike „Hoćemo izbore!“.
Zastali su i ispred sedništa BIA.
U Kuli se ispred prostorija SNS-a okupio veliki broj građana na skupu podrške Dijani Hrki. Odbornik pokreta „Kula, naš grad“ Zlatko Ostojić izjavio je da su građani izašli da pokažu empatiju „ne samo prema jednoj majci, već prema svim žrtvama ovog režima“.
Okupljanja i podrška iz drugih gradova
Protesti podrške održani su i u Nišu, Subotici, Vrbasu, Kragujevcu i Sremskoj Mitrovici.
U Subotici su građani blokirali raskrsnicu kod hotela „Patria“, noseći transparente „Policijo, zar te nije sram“, „Podrška za Dijanu Hrku“ i „Mame uz mamu protiv mašinerije“. Kasnije su stigli do prostorija SNS-a, gde ih je razdvajao kordon policije.
U Vrbasu su se građani okupili ispred prostorija SNS-a, a student Aleksa Vidović izjavio je da žele da pokažu da Dijana Hrka nije sama i da će istrajati dok se ne pronađu odgovorni za tragediju.
U Sremskoj Mitrovici se nekoliko desetina građana okupilo ispred zgrade MUP-a, izražavajući revolt zbog dešavanja u Beogradu. Neki od njih su, na poziv studenata, krenuli ka prestonici.
U Kragujevcu su studenti koji su pešačili iz Novog Sada stigli u svoj grad, ali su odustali od planiranog slavlja, uz poruku da „nije vreme za slavlje“ dok traje štrajk Dijane Hrke.
Poruke podrške
Bratanac ubijenog Olivera Ivanovića, Aleksandar Ivanović, izjavio je ispred Skupštine Srbije da je „vašarište i bahaćenje“ u vidu glasne muzike odgovor vlasti na vapaj majke koja je izgubila sina i na tiho okupljanje 100.000 ljudi u Novom Sadu.
Grupa „Dijaspora uz studente“ saopštila je da je u 40 gradova sveta pročitana poruka Dijane Hrke i da su uz nju „na svakom koraku njene borbe za pravdu“. Hrka im je poručila da sećanje na tragediju mora biti opomena i da svaki izgubljeni život traži istinu i odgovornost.








